Umetnik Džejson Alen zauzeo je prvo mesto na takmičenju u Koloradu, što je izazvalo debatu o ulozi veštačke inteligencije u umetnosti.

Džejson Alen, dizajner video igara u Pueblu u Koloradu, proveo je oko 80 sati radeći na svom ulasku na takmičenje digitalne umetnosti na Državnom sajmu u Koloradu. Sudije su mu dodelile prvo mesto, uz nagradu od 300 dolara.
Ali kada je Alen krajem prošlog meseca objavio o svojoj pobedi na društvenim mrežama, njegovo umetničko delo postalo je viralno – iz svih pogrešnih razloga.
Alenova pobeda se promenila kada je na internetu otkrio da je svoju nagrađivanu umetnost napravio koristeći Midjournei, program veštačke inteligencije koji može da pretvori tekstualne opise u slike. Kaže da je to takođe jasno stavio do znanja zvaničnicima državnog sajma kada je odbacio svoj podnesak, nazvan Theatre D’opera Spatial. Ali tokom poslednjih nedelju dana, njegova plava traka je izazvala strastvenu debatu o tome šta čini umetnost.
We’re watching the death of artistry unfold right before our eyes — if creative jobs aren’t safe from machines, then even high-skilled jobs are in danger of becoming obsolete
What will we have then?— OmniMorpho (@OmniMorpho) August 31, 2022
Alen, sa svoje strane, kaže da je nameravao da da izjavu svojim umetničkim delom – i, s obzirom na živahan onlajn diskurs oko toga, oseća se kao da je postigao taj cilj, ovo je rekao Ani Lin Vinfri iz Pueblo Chieftain-a. Čini se da nije prekršio ni zvanična pravila državnog takmičenja.
Državni sajam u Koloradu star 150 godina održava se svakog leta u Pueblu, gradu otprilike 290 kilometara južno od Denvera. Prema Chieftain-u, smernice za prijavu na sajmu ne pominju direktno umetnost generisanu veštačkom inteligencijom, ali definišu digitalnu umetnost kao „umetničku praksu koja koristi digitalnu tehnologiju kao deo kreativnog ili prezentacijskog procesa“.