Kina je uvela mere zatvaranja u svoja dva najveća grada, Pekingu i Šangaju – dva grada koji pokreću veći deo nacionalne ekonomije – u beskompromisnom pokušaju da suzbije izbijanje Covid-19.
Šangaj je u centru najnovije epidemije, prijavljujući više od 15.000 novih slučajeva dnevno. Vlasti su odgovorile zatvaranjem širom grada koje je trajalo nedeljama, ograničavajući skoro svih 25 miliona stanovnika nekada užurbanog finansijskog centra u svoje domove ili kvartove.
U međuvremenu, zvaničnici Pekinga pokrenuli su masovne vežbe testiranja, zatvorili škole i nametnuli ciljanu blokadu nekih stambenih zgrada u pokušaju da obuzdaju infekcije. Te akcije su izazvale strahove od šireg zatvaranja, sličnog šangajskom.
Tokom čitave pandemije, Kina se držala stroge strategije nulte Kovid-a koja koristeći blokade, masovno testiranje, karantin i zatvaranje granica za suzbijanje virusa. Ali dolazak visoko zarazne varijante Omikrona doveo je u pitanje održivost te strategije, jer se virus širi u različite gradove i provincije brže nego što ga vlada može obuzdati.
Vlasti sada primenjuju potpune ili delimične blokada u najmanje 27 gradova širom zemlje, a ova ograničenja utiču na do 180 miliona ljudi, prema proračunima CNN-a.
Veliki deo zatvaranja u Šangaju karakteriše haos i disfunkcija – što je izazvalo uzbunu u drugim gradovima koji strahuju da bi oni mogli biti sledeći.
Mnogi stanovnici su se žalili na nestašicu hrane, nedostatak medicinskog pristupa, loše uslove u improvizovanim karantinskim kampovima i teške mere poput onima gde odvajaju zaraženu decu od njihovih roditelja.
U martu je medicinska sestra u Šangaju umrla nakon što je odbijena sa odeljenja za hitne slučajeve u svojoj bolnici koja je zatvorena zbog dezinfekcije. Početkom aprila, zdravstveni radnik je na smrt pretukao kućnog ljubimca korgija nakon što je njegov vlasnik bio pozitivan na Kovid, a ubistvo je snimljeno kamerom. Prošle nedelje, radnici su navodno razvalili vrata kuće jedne 92-godišnje žene u ranim jutarnjim satima kako bi je naterali u karantin.
Upozorenje iz Šangaja
Sećate se kada nam je rečeno da je Kina model za svet u kontroli Kovida? Naravno, kao totalitarna država, bila je u stanju da zavari ljude u njihove domove i nadgleda svoje građane putem dronova. Ali mnogi na Zapadu su verovali da su takve mere neophodne. Tvrdili su da je napuštanje lične slobode odgovarajući način borbe protiv respiratornog virusa.
Sada je Šangaj model za zastrašujuće opasnosti davanja diktatorskih ovlašćenja službenicima javnog zdravlja. Mučna situacija koja se tamo odvija svedoči o gluposti strategije suzbijanja virusa koja se oslanja na zaključavanje. Za dve nedelje, kineska vlada je zatvorila skoro 25 miliona ljudi u njihove domove, nasilno odvojila decu od roditelja, ubila kućne ljubimce i ograničila pristup hrani i medicinskoj nezi koja im je spasila život – sve bezuspešno. Broj slučajeva Kovida-a i dalje raste, ali zabluda o suzbijanju Kovid-a i dalje postoji.
U Americi mnogi naši zvaničnici još uvek nisu napustili svoje zablude o Kovidu i primeni vlasti koju je ova kriza dozvolila. Kao što debakl u Šangaju pokazuje, od svih mnogih užasnih posledica našeg javnog zdravstvenog odgovora na Kovid, gušenje različitih naučnih stavova od strane države može biti najopasnije.