Pojavile su se izvanredne prve slike oštećenog gasovoda Severni tok, tri nedelje nakon što je dignut u vazduh “ekstremnom snagom” u činu sabotaže.
Snimci, objavljeni u utorak, pokazuju da je najmanje 50 metara gasovoda Severni tok 1 uništeno ili zatrpano ispod morskog dna, nakon eksplozije 26. septembra – za koju mnogi pretpostavljaju da je u pitanju ruski napad, ili možda pak zapadnih sila.
Fotografije su objavljene kada je danska policija saopštila da iza oštećenja dva gasovoda (Severni tok 1 i 2) u danskom delu Baltičkog mora stoje “snažne eksplozije”. Švedski istražitelji su 6. oktobra rekli da su njihove početne istrage došle do sličnog zaključka.
I švedske i danske vlasti istražuju četiri rupe u gasovodima Severni tok 1 i 2. Dok je curenje bilo u međunarodnim vodama, dva su bila u isključivoj danskoj ekonomskoj zoni, a dva u švedskoj.
Nije jasno koji je tačno deo gasovoda Severni tok 1 video snimak prikazuje, ali je verovatno da je to deo koji Švedska istražuje, severoistočno od danskog ostrva Bornholm.
Na video snimcima koje je objavio švedski list Ekpressen, na cevovodu, 80 metara ispod okeana, može se videti ogromni procep i iskrivljeni metal.
“Samo ekstremna sila može savijati metal tako debeo na način na koji vidimo“, rekao je za Ekpressen Trond Larsen, operater dronova iz norveške kompanije Blueie Robotics.

Larsen, koji je upravljao podvodnim dronom koji je snimio video, takođe je rekao da se takođe može videti „veoma veliki udar na morsko dno oko cevi“.
Smatra se da su eksplozije bile jačine od čak 2,3 stepena Rihterove skale.
Danski ministar odbrane Morten Bodskov rekao je za TV2: „To je veoma ozbiljno i to nikako nije slučajnost. Ne izgleda samo isplanirano, već vrlo dobro isplanirano.’
Švedska odbija da preda rezultate istrage
14. Oktobra zanimljiva vest izlazi: Švedska je odlučila da ne učestvuje u zajedničkoj istrazi curenja gasa Severni tok sa Danskom i Nemačkom.
Švedska više neće učestvovati u zajedničkoj istrazi curenja gasovoda Severni tok, objavio je u petak nemački časopis Der Spiegel, pozivajući se na nemačke bezbednosne izvore.
Nordijska zemlja ne želi da deli rezultate sopstvenih istraga sa drugim zemljama, navodi se u izveštaju. Tačne bezbednosne zabrinutosti koje su dovele do toga da Švedska odustane od zajedničke istrage su nejasne.
Ranije ove nedelje, Švedska je rekla da neće dozvoliti Rusiji da se pridruži tekućoj istrazi o curenju gasovoda, ali je dodala da bi Moskva mogla da izvrši sopstvene inspekcije.
Izjava švedske premijerke Magdalene Anderson usledila je posle ranijih zahteva Rusije da bude uključena u istrazi o navodnoj sabotaži.
„U Švedskoj su preliminarne istrage poverljive, a to je, naravno, tačno i u ovom slučaju“, rekla je Anderson na konferenciji za novinare.
Po ovoj logici švedske neko bi pomislio da oni nešto kriju, možda pokrivaju Rusiju? jer mnogi su optuživali Kremlj da je izvršio napade na Severne tokove kako bi Evropa još više pala na kolena, ili Švedska možda štiti nekog drugog saveznika? Možda pronadju nešto što ne smeju objaviti, pa eto za svaki slučaj bolje da sve bude u tajnosti.