Generativna Veštačka Inteligencija je korišćena u razvoju potencijalnog lečenja lekovima za vrstu raka jetre za manje od 30 dana – proces koji obično traje godinama.
Prema članku objavljenom u Chemical Science, naučnici su koristili DeepMind-ov AlphaFold da predvide strukturu proteina i na taj način ubrzaju razvoj leka za lečenje hepatocelularnog karcinoma, najčešćeg oblika raka jetre.
Studiju su vodili nobelovac Majkl Levit, osnivač i izvršni direktor kompanije Insilico Medicine Aleks Žavoronkov i direktor Konzorcijuma za ubrzanje Univerziteta u Torontu Alan Aspuru-Guzik.
“Dok je svet bio fasciniran napretkom generativne AI u umetnosti i jeziku, naši generativni AI algoritmi su uspeli da dizajniraju moćne inhibitore mete sa strukturom izvedenom iz AlphaFold-a“, rekao je Žavoronkov na blogu.
Insilico-ova AI platforma je prvo otkrila novi, slab protein u raku jetre pod nazivom CDK20. Zatim su naučnici koristili AlphaFold da predvide strukturu ovog proteina. Ovaj prikaz je otkrio slabe tačke proteina, a AI platforma je korišćena za razvoj novog molekula koji može da napadne ovaj protein.
AlphaFold – koji je prošle godine rešio 50-godišnji veliki izazov u biologiji preciznim predviđanjem proteinskih struktura za ceo ljudski genom – primenjen je na Pharma.AI, platformu za otkrivanje lekova koja je uključivala PandaOmics, biokomputacioni motor, i Chemistri42, generativnu hemiju motor.
Studija je bila dokaz koncepta za farmaceutske kompanije da nastave fazu kliničkog ispitivanja. U međuvremenu, Insilico traži načine za korišćenje AI za pojednostavljenje faze kliničkog ispitivanja.
Naučnici su takođe fokusirani na razvoj laboratorija koje se samostalno voze, nove tehnologije koja koristi veštačku inteligenciju za automatizaciju i napredno računarstvo kako bi se ubrzala molekularna otkrića.