Danska je pozvala ruskog operatera gasovoda Severni tok 2 da pomogne u pronalaženju misterioznog objekta koji je primećen u blizini gasovoda, šest meseci nakon što su cevovodi sabotirani. Ovo je osveženje jer ruska strana je bila prilično isključena iz istraga koje su vodile skandinavske zemlje.
Nemačke, švedske i danske vlasti istražuju podmorske eksplozije koje su izazvale četiri curenja na dva gasovoda Severni tok u Baltičko more u septembru, sedam meseci nakon što je Rusija napala Ukrajinu.
Ruski predsednik Vladimir Putin tvrdi da stručnjaci veruju da bi to mogla biti signalna antena za aktiviranje eksploziva u tom delu gasovoda.
Danska agencija za energetiku objavila je kasno u četvrtak fotografiju cilindričnog objekta koji stoji u blizini gasovoda Severni tok 2 na dnu mora.
Agencija je saopštila da je “moguće” da je objekat pomorska bova za dim, visoka 40 centimetara i široka 10 centimetara, i da “ne predstavlja neposredan bezbednosni rizik”.
“U cilju daljeg razjašnjenja prirode objekta, danske vlasti su odlučile da spasu objekat uz pomoć danskih
odbrambenih snaga“, navodi se u saopštenju.
Agencija je dodala da se još čeka odgovor vlasnika gasovoda pre nego što započne operaciju oporavka.
Ruski energetski gigant Gasprom ima većinski udeo u tim dvostrukim gasovodima, dok je ostatak u vlasništvu nemačkih, holandskih i francuskih kompanija.
Nemački tužioci saopštili su ranije ovog meseca da su istražitelji u januaru pretražili brod za koji se sumnja da je prevozio eksploziv korišćen u eksplozijama.
Potvrda o pretresima stigla je nakon što je Njujork tajms objavio da su američki zvaničnici videli nove obaveštajne podatke koji ukazuju da je „proukrajinska grupa“
bila odgovorna za sabotažu.
Ukrajinska vlada je negirala umešanost u akciju, dok je Kremlj odbacio izveštaj Tajmsa kao „diverziju“.
Ukoliko vam se svidja ovaj članak, ocenite ga dole i ostavite komentar.